Türkiye’nin En İyi Kamp Alanları

Türkiye, tüm güzelliklerini kullanabileceğimiz bir coğrafyaya sahip. Ülkemizin sahip olduğu denizi, güneşi, doğası, ne kadar özel ülkede yaşadığımızın kanıtı niteliğinde. Sizin için tatil demek; doğa ile iç içe olacak şekilde kamp yapmaksa bu yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda belki daha önce kamp yaptığınız belki de sadece duyup hiç gitmediğiniz kamp alanlarından sizlere bahsedeceğiz. Siz de çadırınızla beraber veya karavanınıza atlayıp kamp hayalleriniz varsa eğer, yazımızı okuduktan hemen sonra harekete geçebilirsiniz.

1 – Köprülü Kanyon / Antalya

Milli park olarak koruma altına alınan Köprülü Kanyon, dünyanın en zengin bitki çeşidini içinde barındırıyor. Antalya sınırları içerisinde yer alan kanyonda çadırlarınızla veya karavanınızla kamp yapabilirsiniz. Tabii kamp bölgesini de seçebilme alternatifiniz bulunuyor. Kanyon bitişindeki Olukköprü, Olukköprü arasında bulunan Karabük Köyü, Köprüçay Irmağı kenarında bulunan Beşkonak Köyü, Altınyaka Köyü ve Selge Antik Kenti arasındaki kamp alanlarından birini tercih edebilir veya tatilinizde tüm bu alanlarda kısa kısa konaklayıp doğanın değişik hallerine tanık olabilirsiniz. Kanyonda çadır ve kamp malzemesi satan yerler de bulunuyor. Köprülü Kanyon’da yapacağınız kamp günlerine rafting heyecanını da dahil edebilirsiniz.

2 – Kelebekler Vadisi / Ölüdeniz

Son dönemlerde en meşhur vadilerden, en özel keşiflerden biri Kelebekler Vadisi. Fethiye’de hem denize girebileceğiniz, hem de oksijen dolu bir havada, ulaşımı zor gizemli bir koyda tabiatın tadını çıkarabileceğiniz zorlu bir kamp yeri. Tüm bunları yaparken paraşüt heyecanını da yaşamalısınız burada. Kelebekler Vadisi’nde çadır kapasitesi 125’lere kadar çıkıyor. Kamp alanında dalış eğitim programları bile var. Elektrik, duş ve tuvalet hizmetleri günün belli saatlerinde ücretsiz olarak veriliyor ve kamp alanına günlük uygun fiyatlarla giriliyor. Çadırda rahat edemeyen misafirleriniz varsa eğer, çevredeki bungalovlara yönlendirebilirsiniz.

3 – İnbükü Orman Kampı / Marmaris

Kamp tesisinde değil de doğanın zor koşulları içinde yaşayacağınız heyecanlı bir kamp hayal ediyorsanız. İnbükü Orman Kampı‘nı mutlaka öneriyoruz. 140 çadır kapasitesi bulunan bölgede sadece çadır değil, karavanlar içinde alan bulunmaktadır. İnbükü Orman Kampı alanında balık tutabilir, denize girebilir ve bisiklet ile dolaşabilirsiniz. Bölgede Çubucak Orman Kampı yılın her döneminde boyunca hizmet vermektedir.

4 – Yazılı Kanyon / Isparta

Yazılı Kanyon, Isparta il sınırları içerisinde yer alıyor. Bölgede kamp yapmak anlattığımız diğer yerlere göre daha rahat. Çünkü yanınıza yiyecek getiremediyseniz eğer, kanyonda balık çiftlikleri ve küçük işletmelerden faydalanabilirsiniz. Küçük işletmeler genellikle ‘Kendin pişir kendin ye’ hizmeti sağlıyor. Kanyonda küçük gezintiler yapıp köprülere ve tarihi yazıtlara şahit olabilirsiniz. Aynı zamanda yüzmek için muhteşem yerler de keşfedebilirsiniz.

5 – Yedigöller Milli Parkı / Bolu

Bolu’da bulunan Yedigöller Milli Parkı, en çok bilinen ideal kamp alanlarındandır. Kendine has coğrafyasıyla ilkbahar, yaz ve sonbaharda kamp yapmaya elverişli bir yer. Burada kamp yaparken çok güzel manzara fotoğrafları çekebilir, yürüyüş yapabilir hatta olta ile balık tutabilirsiniz. Kamp alanında elektrik bulunmuyor, dikkatli bir şekilde ateş yakmak serbest bırakılmış. Doğanın içinde kamp yapmayı en kolay öğreneceğiniz alan olan Yedigöller Milli Parkı, eğer kampçılığa yeni başladıysanız sizin için en doğru alanlardan biridir.