Seyahatlerinizde Hayatınızı Kurtaracak Altın Değerinde Bilgiler

Bu yazımızda, Nur Turizm en uygun araç kiralama seçenekleri ile aracınızı kiralayıp seyahate çıktığınızda “aman!” demekten kaçınmanızı sağlamak için birtakım bilgiler topladık. Bu yazıda yer alan bilgileri gerçekten altın değerinde. Seyahate çıkmadan önce bu yazıya göz atarak siz de keşke demekten kurtulabilirsiniz. Ne demişler “Keşke demeyin, iyi ki deyin!”.

  • Mutlaka harita uygulamalarının çevrimdışı versiyonlarını edinin!

Bu oldukça önemli bir ihtiyaçtır. Hali hazırda kullanmakta olduğunuz Yandex Harita ya da Google Maps gibi uygulamaların ya da bunlar ile benzer işleyişe sahip başka uygulamaların çevrimdışı versiyonları da mevcuttur. Yolculuk esnasında internet kopuklukları yaşayabileceğiniz için elinizde çevrimdışı çalışabilen bir navigasyon olması oldukça yararlı olacaktır.

En daraldığınız noktada ise harita kullanabilirsiniz. Evet, eskiden bu uygulamalar yokken insanlar harita üzerinden yollarını buluyorlardı. 😊

  • İlaçlarınızın ve hastalıklarınızın notlarını tutun!
şişe, iç mekan, yiyecek, tablo içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Özellikle yalnız seyahat edecekseniz bu madde oldukça önemli. Özel bir rahatsızlığınız varsa ya da düzenli olarak kullanmanız gereken bir ilacınız mevcutsa bunları mutlaka bir yere not alın. Başınıza gelebilecek olası bir olumsuzlukta oldukça işinize yarayacaktır.

Eğer yabancı bir ülkeye gidiyorsanız, sahip olduğunuz rahatsızlıkların İngilizcelerini mutlaka öğrenin, daha ileri gidin, yerel dildeki karşılıklarını öğrenin. Nadir görülen bir rahatsızlığınız varsa, bunun tıptaki karşılığını da biliyor olmanız sizin için acil bir durumda oldukça hayat kurtarıcı olacaktır.

  • Yanınızda sahte bir cüzdan bulundurun!
tablo, ahşap, oturma, tezgah içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Düşününce komik gelse de başınıza geldiği zaman inanılmaz derecede işinize yarayacak bir taktiktir. Bir yan kesici sizi soymaya kalktığı zaman ona hazırlamış olduğunuz sahte cüzdanı vererek aynı zamanda güzel bir hayat dersi de verebilirsiniz 😊. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta, bu cüzdanı hazırlarken olabildiğince gerçek gibi görünmesini sağlamanızdır. Bu sebeple yıpranmış bir cüzdan kullanmanızı tavsiye ederiz. Aynı şekilde içine koyacağınız sahte paraların da yıpranmış olması gerçekçiliğini arttıracaktır. Mutlaka sahte kredi kartları, hatta vesikalık fotoğraflar koymayı da unutmayın! 😊

  • Seyahatinizi planlarken biletinizi asla en sona bırakmayın!
kabin, saat içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Nur Turizm’ den araç kiralayarak gidemeyeceğiniz kadar uzak noktalara seyahat ediyorsanız cüzdanınızı korumanın en kolay yollarından birisi de seyahat biletinizi mümkün olabildiğince erken satın almaktır. Seyahat fikriniz oluşmaya başlar başlamaz otobüs biletinizi de ayırtmanız sizin için oldukça mantıklı olacaktır. Otobüs bileti bulamadığınız için seyahatinizin aksaması hevesinizi kaçıracağı gibi seyahat tarihiniz yaklaştıkça oluşan yoğunluktan dolayı bilet bulmanız zorlaşacak ve bu durum sizi strese sokup seyahatinizden alacağınız keyfi de doğrudan etkileyecektir.

  • Her ihtimale karşı resmi belgelerinizin elektronik kopyalarını oluşturun!
metin içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Bu aslında oldukça basit ama bir o kadar da etkili bir yöntemdir. Olası bir kayıp – çalıntı durumuna karşı kimlik bilgilerinizi içeren; pasaport, kimlik kartı, ehliyet, öğrenci kartı gibi belgelerinizin birer fotoğraflarını çekerek telefonunuzda bulundurabilirsiniz. Hatta kendinize mail göndererek ya da internet ortamında cloud hizmeti veren alanlara da yükleyerek telefonunuzun da çalınması durumunda işi daha garantiye alabilirsiniz.

  • ATM kullanırken ekstra dikkat edin!
bina, oturma, küçük, adam içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

En hassas davranılması gereken konulardan birisi de budur. ATM’lerden para çekerken, ya da herhangi başka bir işlem yaparken birinin sizi gözetliyor olmadığından emin olun. Kartınızı ATM’ye sokmadan önce kart yuvasının art niyetli kişiler tarafından kart bilgilerinizi okumak amacı ile değiştirilmiş olmadığını mutlaka kontrol edin (Tutup sallayarak kolaylıkla anlayabilirsiniz.). Şifrenizi girerken kimsenin görmemesine dikkat edin. İşlem sonrası ATM tarafından size verilen makbuzunuzu mutlaka yanınıza alın, kötü niyetli insanların kişisel bilgilerinize ulaşmalarını istemezsiniz değil mi?

  • Bağlanacağınız internete dikkat edin!

Günümüzde pek çok işimizi hallettiğimiz internet aslında bir o kadar da tehlikelidir. Seyahatleriniz esnasında bağlanacağınız internet ağlarının güvenli olması çok çok önemlidir. Korumasız bir ağa bağlandığınızda, sizinle aynı ağa bağlanmış olan art niyetli bir kişi kolaylıkla bilgisayarınıza, telefonunuza, tabletinize sızabilir; kişisel verilerinize, bankacılık bilgilerinize, ekran görüntünüze, kameranıza, işlem loglarınıza, mikrofonunuza kısacası sizinle ve cihazınız ile ilgili her şeye ulaşabilir. Bu durum da sizin için oldukça ciddi problemlere yol açabilir.

Siber suçlara karşı kendinizi koruyup, veri güvenliğinizi nasıl sağlayacağınızı tam olarak bilmiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.