Çocuklarınız İle Kolay Seyahat Etmenin Yolları

Elbette hepimiz çocuklarımızın gelişimleri konusunda birçok şey araştırıyor, öğreniyor ve onlar için iyi birer ebeveyn olmak için gayret gösteriyoruz. Özellikle seyahatlerimiz esnasında çocuklarınız sizin ilgi duyduğunuz şeylere ilgi duymuyor olabilirler. Özellikle yaşları itibariyle de gün içerisinde daha çok hareket etme ihtiyacı duyuyorlar. Bu sebeple de yolculuklarınız esnasında oldukça sıkılabilir ve sizin de yolculuktan aldığınız keyfin düşmesine sebep olabilirler. 😊 Aşağıda yer alan birkaç öneriyi sizin için derledik. Nur Turizm ile araç kiraladıktan sonra yollara düşmeden önce bu maddelere göz atarak hem çocuklarınızın hem de sizin için seyahatlerinizin daha güzel geçmesini sağlayabilirsiniz.

  • Planlama Aşaması
iç mekan, tablo içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Bu aşama aslında en can alıcı nokta diyebiliriz. Özellikle daha önce çocuğunuz ile seyahate çıkma fırsatınız olmamışsa yani ilk kez birlikte seyahat edecekseniz bu konu oldukça önem arz eder. Her ne kadar çocuğunuzun tepkilerini bildiğinizi düşünüyor olsanız da çocuğunuz ile seyahat etmenin sizin için pek çok anlamda ekstra zaman hesabı yapmanızı gerektireceğini de bu seyahatinizden sonra öğrenmiş olacaksınız. 😊

Öncelikle ilk tavsiye az önce de söylediğimiz gibi sürelerin tamamını toleranslı hesaplamanız yönünde olacaktır. Ansızın gerekli olan bir tuvalet molası, hiç doymak bilmeyen bir mide, hazırlanması gereken ekstra çantalar, araç içerisinde yaşanan mide bulantıları ya da ortam değişikliği ile birlikte gelişen davranış bozuklukları size inanılmaz derecede ekstra zaman harcatabilecek şeylerden sadece bazılarıdır. Bunların dışında da henüz öngörülemeyen pek çok farklı durumun gelişmesi mümkündür.

Tüm bunların önüne geçebilmek adına seyahatinizi gece planlayabilirsiniz. Yetişkinlerin aksine çocuklar pek çok ortamda kolaylıkla uyuyabilirler. Bu da sizi oldukça rahatlatacaktır.  

  • Oluşabilecek Özel Durumlara Karşı Hazırlıklı Olun!

Çocuklarınız ya da sizin seyahat esnasında ne gibi özel ihtiyaçlarınız olacağını mutlaka önceden planlamaya çalışın. İlaç, ıslak mendil, ceket gibi planlamadan ihtiyaç duyabileceğiniz eşyaları mutlaka çantanızın kolay ulaşılabilir bölümlerine yerleştirin. En az çocuğunuz kadar kendi sağlığınıza da dikkat edin. Unutmayın ki çocuğunuzun iyi olabilmesinin en önemli koşullarından birisi de sizin iyi olabilmenizdir.

  • Onların İhtiyaçlarını Anlayışla Karşılayın
oynama, genç, dik, oyun içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Çocuklar biyolojik olarak yetişkinlere göre farklı ihtiyaçlara sahiptirler. En basit şekilde örneklemek gerekirse, çocukların tamamı yetişkinlerden daha fazla hareket etmeye ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple seyahatleriniz esnasında mümkün olabildiğince sık mola vererek çocuklarınızın enerjilerini harcamalarına yardımcı olabilirsiniz.

Çocuklarınızın bir diğer önemli ihtiyacı ise oldukça basittir: konuşmak. Seyahat esnasında ebeveynlerin en çok şikayetçi olduğu bu durum bir çocuk için oldukça temel bir ihtiyaçtır. Bu sebeple anlayışlı olmaya çalışın. İçlerindeki öğrenme hevesini ve size bir şeyler ispatlama çabasını kırmamaya çalışın. Onunla konuşun, birlikte şarkılar söyleyin. 😊

Tabi ki hareket ederken ve konuşurken enerjilerini oldukça harcayan çocuklarınızın diğer temel ihtiyacı ise hepinizin tahmin edebileceği gibi yemek yemektir. Çocuklar doğası gereği yetişkinlere göre daha sık acıkmaktadır. Bu durum ile baş edebilmek için mola sayınızı arttırabilirsiniz. Fakat çocuklarınızın genel olarak anlık açlıklarını bastırmak için yanınızda mutlaka atıştırmalık bir şeyler taşımanızı öneririz. En basit örneğini vermek gerekirse, bir çikolata, gofret, kek ya da bir miktar kuruyemiş işinizi önemli ölçüde görecek ve çocuğunuzu planladığınız yemek saatine kadar tok tutacaktır.

  • Oyalanabilecekleri Eşyaları Bulundurun!
tablo, iç mekan, ahşap, farklı içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Çocuklarınızın sıkılmasını önlemek adına onların seyahat esnasında vakit geçirebilecekleri şekilde bir planlama yapmanız sizin için daha doğru olacaktır. Bu noktada sevdiği oyuncaklarını mutlaka yanınızda bulundurun. Buna ek olarak hoşuna gidebilecek filmleri elektronik cihazlarınıza yükleyebilir, bu şekilde de oyalanmasını sağlayabilirsiniz.

  • Keyif Almaya Çalışın!
açık hava, kişi, kıyafet, tutma içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Aslında şu ana kadar saymış olduğumuz maddeler arasında en önemli olan bu. Çocuklarınızı seyahatinizi zorlaştıran bir durum olarak görmek yerine; onlar ile yeni yerler keşfetmek için heyecan duymayı başarabilirseniz birçok problemin üstesinden gelebilirsiniz. Yukarıda şimdiye kadar külfetmiş gibi bahsetmiş olduğumuz tüm maddeleri birer eğlence haline dönüştürüp bunlardan keyif almak tamamen sizin elinizde. 😊

Bunlara ek olarak çocuk psikolojisini anlamak oldukça önemlidir. Hepsinin temelinde çocuğunuzla olan iletişiminizi güçlendirmeniz yatabilir. Çocuk psikolojisi ile ilgili aklınıza takılan soruların cevaplarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.