Akdeniz Bölgesi Kuş Türleri

Nur Turizm ile aracınızı kiralayıp yollara düştüğünüz zaman Akdeniz Bölgesi’nde (özellikle Adana civarında) rastlayabileceğiniz birçok kuş türü mevcuttur. Çukurova Deltası’nda 73 bin civarında kuş türü bulunmaktadır. Bu kuş türlerinin bir kısmı göç için bu bölgede geçici olarak bulunmaktadır. Bir kısmı ise bölgenin kalıcı türleri arasında yer almaktadır. Geziniz boyunca fotoğraf makinenizi her an hazır tutmanızı tavsiye ederiz. 😊

  1. Flamingo
hayvan, açık hava, kuş, su içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Çukurova Deltası’nda görülen kuş türlerinden birisi flamingolardır. Afrika, Güney Avrupa, Asya ve Amerika’da yaşamakta olan bir kuş türüdür. Pembe olmaları sebebi ile oldukça dikkat çekici bir görsel güzelliğe sahiplerdir. Bu pembe rengi yedikleri besinlerden almaktadırlar. Uzun bacaklı, perdeli ayaklı ve oval gagaya sahip bir kuş türüdür.

  • Çamurcun
su, kuş, açık hava, ördek içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Ülkemizde en yaygın olarak gözlemlenen ördek türüdür. Yüzebilen ördekler arasında en küçük olan ördektir. Hızlı uçabilirler. Gelişmiş uçuş yetenekleri ile oldukça dikkat çekmektedirler. Hemen her türlü su kaynağında yaşayabilmektedirler. Kafası siyah renklidir. Oldukça iyi bir dalıcıdır.

  • Turna
hayvan, kuş, açık hava, uçma içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Özellikle Japon kültüründe başta özgürlük olmak üzere pek çok farklı anlama gelmekte olan bu kuş türü ülkemizde de oldukça özel bir türdür. Birçok türkü ve hikayemizde de turna bir sembol olarak kullanılmıştır. Bereket getirdiğine inanılmaktadır. Sahip olduğu geniş kanatları sayesinde oldukça uzun süre uçabilmektedir.

  • Kızıl Şahin
hayvan, kuş, dik, küçük içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Çok büyük boyutlarda olmayan, nispeten orta boyutlu sayılabilecek geniş kanatlı bir kuş türüdür. Kanatlarında yer alan kızıllık ile oldukça kolay tanımak mümkündür. Bölgede oldukça fazla miktarda bulunmaktadır. Avladığı canlıların çok çeşitli olması ve yaşadığı bölgede doğal düşmanı bulunmaması sebebiyle görülmesi kolay bir yırtıcıdır.

Detay: https://tr.wikipedia.org/wiki/K%C4%B1z%C4%B1l_%C5%9Fahin

  • Kara Çaylak
hayvan, kuş, küçük, sinek kuşu içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Genelde küçük gruplar halinde dolaşmayı severler, Çatal kuyrukları ile kolaylıkla tanımak mümkündür. Çok iyi bir uçucudur, uçuş becerisi çok yüksektir. Ormanlık alanları sevmez, yerleşim yerlerine yakın bölgelerde görmek mümkündür.

Oldukça dikkat çekici renklere sahiptir, vücut hatları kırmızıya yakın tonlar içerirken baş kısmı açık renklidir.

Detay: https://www.trakus.org/kods_bird/uye/?fsx=2fsdl17@d&tur=Kara%20%E7aylak

  • Arap Bülbülü
açık hava, kuş, hayvan, siyah içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Genelde sürüler halinde yaşamakta olan Arap Bülbülleri uçuş becerisi çok yüksek olmayan kuşlardır. İsmini baş bölgesinin siyah olması sebebi ile almaktadır. Genel tonları griye yakın olmakla beraber kuyruğunun alt bölgesinde sarılık bulunmaktadır. Baş kısmı tamamen siyah olmakla beraber göz çevresinde beyaz bir halka mevcuttur. Çıkartabildiği değişik sesler ile oldukça dikkat çekmektedir.

  • Alakarga
kuş, açık hava, hayvan, oturma içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Karga türleri arasında en dikkat çekici renklere sahip olan türdür. Özellikle mavi alakarga oldukça dikkat çekici renklere sahiptir. Görsel güzelliği oldukça güzel olan bir karga türüdür. Genel renkleri beyaz olmakla beraber uçuş esnasında ortaya çıkan siyah kuyruğu ile tanımak oldukça kolaydır. Buna ek olarak çıkardığı ses ile de yerini anlamak oldukça kolaydır.

Detay: https://evrimagaci.org/alakarga-garrulus-glandarius-5402

  • Kızıl Kırlangıç
hayvan, kuş, uçma, sinek kuşu içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Akdeniz’e özgü bir kırlangıç türüdür. Kuyruk sokumunda ve ensesinde yer alan kızıllıktan ismini almaktadır. Diğer kırlangıç türlerine göre daha uzun gövdelidir. Kuyruk tüyleri diğer kırlangıç türlerine göre daha kısa ve daha kalındır. Zamanlarının oldukça büyük vaktini uçarak geçirirler, uçuş yetenekleri oldukça gelişmiştir. Oldukça süratli uçabilirler.

Uçuş esnasında yakaladıkları böcekler ile beslenirler

Genel Kaynak:

Etiketler: