Mersin’de Nereleri Görmek Gerekir?

Türkiye’nin gezilmesi gereken noktalarından birisi de şüphesiz Mersin’dir. Bu yazımızda sizin için ufak bir gezi planlaması yapmanıza yardımcı olmak istedik. Siz de Nur Turizm’den en uygun kiralama seçenekleri ile aracınızı kiraladıktan sonra, aşağıdaki noktaları ziyaret etmek isteyebilirsiniz. 😊

1.    Yerköprü Şelalesi

doğa, açık hava, çayır, su içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Birçok kişiye göre Mersin’in en görülmesi gereken noktalarından birisi Mut ilçesinde yer almakta olan Yerköprü Şelalesi’dir. Mersin’de görmeniz gereken diğer noktalara bir miktar uzak kalmaktadır. Fakat mutlaka görülmesi gereken, 03 Mayıs 2011 tarihinde Tabiat Anıtı olarak nitelendirilmiş muhteşem bir güzelliktir.

Yaklaşık 30 metre yükseklikten akmakta olan Yerköprü Şelalesi, Ermenek Çayı üzerinde bulunmaktadır.

Şelaleye ulaşmak nispeten zahmetli ve yorucudur. Milli park içerisinde yer almakta olan Yerköprü Şelalesi’ne yaklaşık 45 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşabilmektesiniz. Bu yürüyüşünüz esnasında da çevrenizde göreceğini doğal güzelliklerin yorgunluğunuzu size unutturacağına eminiz. Ayrıca şelaleyi arkanıza alıp muhteşem fotoğraflar çektirmeyi aman ihmal etmeyin! 😊

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

2.    Kızkalesi

su, açık hava, sahil, okyanus içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Mersin’in en az Yerköprü Şelalesi kadar görülmesi gereken bir diğer önemli noktası da Kızkalesi’dir. Hakkında pek çok farklı rivayet konuşuluyor olsa da Kızkalesi’nin içerisinde yer almakta olan bir yazıt Kızkalesi’nin I. Leon tarafından 1199 tarihinde yaptırıldığını söylemektedir.

Kalenin yapılış hikayesi ile ilgili en yaygın hikaye şu şekildedir:

Bir kahin tarafından dönemin kralına kızını bir yılan sokacağı ve kızının bu sebeple öleceği söylenir. Kral bu durumdan çekinerek ada üzerine bir kale yaptırır ve kızını bu kalede muhafaza eder. Hikayenin sonunda ise Kızkalesi’ne getirilen bir meyve sepetinin içerisinde saklanan yılan, kralın kızını sokarak ölümüne sebep olmuştur.

Kızkalesi hakkında daha detaylı bilgiye ve Erdemli ilçesinde yer almakta olan diğer önemli noktalara buradan ulaşabilirsiniz.

3.    Cennet – Cehennem Mağaraları

Mersin’in bir diğer olmazsa olmaz görülmesi gereken noktası ise Cennet ve Cehennem obruklarıdır. Döneminde ibadet özgürlüğü noktasında problem yaşayan Hristiyanların gizli bir şekilde ibadet edebilmek için kullandıkları düşünülmektedir. Yaklaşık olarak 150 basamak ile mağaranın içerisine ulaşabilmektesiniz. Mağaranın iç yüzeyi nemli ve zemini kaygandır. İniş çıkış bir miktar yorucu olacağından dolayı yaşlılar ve eklem rahatsızlıkları bulunan kişiler ziyaret esnasında zorluk yaşayabilmektedir.

4.    Aynalıgöl (Gilindire) Mağarası

doğa içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Görmenizi şiddetle tavsiye ettiğimiz bir diğer nokta ise Aynalıgöl (Gilindire) Mağarası’dır. Doğal güzelliği ile oldukça etkileyicidir. Oluşumunun Buzul Çağı’na kadar dayandığı düşünülmektedir. İçerisinde oldukça fazla sayıda sarkıt ve dikit mevcuttur. Görsel olarak son derece etkileyici olan Aynalıgöl (Gilindire) Mağarası’nın nem oranı yaklaşık %80’dir. İsmini içerinde yer almakta olan gölden almaktadır. Bu gölün en derin noktası ise yaklaşık 47 metredir.

Aynalıgöl Mağarası dışında da Mersin’de görmeye değer pek çok mağara bulunmaktadır. Bu mağaralar hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

5.    Tarsus

açık hava, doğa, su, dağ içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Adana sınırına yakın olan Tarsus görülmesi gereken pek çok güzellik içermektedir. Özellikle Roma, Bizans ve Osmanlı etkisinde bulunmuş olduğu için pek çok farklı tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle hem Müslümanlar hem de Hristiyanlar için ortak olarak kutsal kabul edilen, Kur’an-ı Kerim’de de bahsedilen Ashab-ı Kehf (Yedi Uyurlar) mağarası Tarsus’ta bulunmaktadır.

Tarsus’un harita konumuna buradan ulaşabilirsiniz.